Komu wypada kupić biżuterię na prezent?

Komu wypada kupić biżuterię na prezent?

Urodziny, imieniny, święta czy ważne rocznice to uroczystości, które są powodem do tego, by sprawić bliskiej osobie niespodziankę. Pomysłów na prezent może być wiele, jednak od lat jednym z najpopularniejszych upominków jest biżuteria. Kupno biżuterii to często wyraz szacunku, miłości i przywiązania. Zegarki, kolczyki czy bransoletki niekiedy kupuje się również w ramach wdzięczności, czy podziękowania. Wielu z nas zastanawia się jednak, czy kupno biżuterii jest zawsze trafionym pomysłem, czy być może są sytuacje, w których nie wypada decydować się na tak kosztowny prezent. Sprawdźmy, jak zakup biżuterii na prezent ma się do zasad savoir-vivre’u.

Biżuteria na prezent – czy to zawsze dobry pomysł?

Biżuteria to wyjątkowy rodzaj prezentu, który wbrew pozorom nie w każdej sytuacji może się sprawdzić. W czasach przedwojennych takie upominki traktowano jako wyraz oddania i miłości, stąd też zasada, że kolczyki, pierścionki czy naszyjniki mężczyźni wręczali wyłącznie kobietom bliskim ich sercu takim jak żony, matki czy córki. Dziś nie rozpatruje się biżuterii wyłącznie w kategorii osobistego i zobowiązującego prezentu, niemniej, zanim podejmie się decyzję o jej zakupie, warto zastanowić się, czy taki prezent nie wprawi drugiej osoby w zakłopotanie. I o ile z pewnością żona ucieszy się z nowej bransoletki, o tyle koleżanka z pracy może poczuć się niekomfortowo, a nawet odczytać taki upominek dwuznacznie.

W związku z tym przyjęło się, że kosztowne biżuteryjne upominki, szczególnie takie jak pierścionki czy naszyjniki najczęściej kupuje się osobie, z którą utrzymuje się zażyłą relację. Aczkolwiek takie, które nie wywołują dwuznacznych skojarzeń, można podarować w ramach podziękowania czy sympatii, ale warto pamiętać, by stawiać wówczas np. na bransoletki czy kolczyki. Przykładowo ręcznie robione artystyczne kolczyki śmiało można podarować koleżance, która np. ceni sobie oryginalne ozdoby. Co więcej, należy być świadomym również tego, że biżuteria jest dobrym pomysłem na prezent nie tylko w przypadku kobiet. Taki upominek może sprawić też dużą radość np. bliskiemu mężczyźnie.